GÜBRE TAKİP SİSTEMİ HAYATA GEÇİYOR

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gübrelerin fabrikada paketlenmesi aşamasından, çiftçinin arazisinde kullanmasına kadar DNA molekülleri ile takibini yapabilmek, sahte tağşiş gübrelerin önüne geçmek, bazı gübrelerin başka amaçlarla kullanılmasını önlemek amacıyla bir çalışma başlattı.

Bu amaçla Muğla, Denizli ve Aydın İllerindeki tüm gübre dağıtıcı belgeli bayilere, gübre üretici/ithalatçı lisanslı firmalara ve teknik personele yönelik, Gübre DNA Uygulaması ve Karekodlu Barkod uygulaması hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Toplantı salonunda gerçekleştirilen eğitime 500 kişi katıldı.

Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şakir Fırat Erkal, gübre denetiminin toprakların sürdürülebilirliği, insan sağlığı ve güvenlik açısından önemine değindi. Takip sistemi ile denetim ve kontrolün daha kolay olacağına vurgu yapan Erkal, eğitimin önemli olduğunu söyledi.

Konu hakkında ön bilgiyi Bakanlık Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tarımsal Mekanizasyon ve Bitki Besleme Dairesi konu sorumlusu Rasim Topçu verdi. Ardından proje ortağı yüklenici kuruluş uzmanı Sinan Atasagun sistemi anlattı.

http://www.tarimtv.gov.tr/tr/video-detay/gubre-takip-sistemi-hayata-geciyor-9283

GÜBRE TAKİP SİSTEMİ NELER SAĞLAR ?

 • Gübre Politikalarının Belirlenmesi İçin Gerekli Verilerin Sağlanması

  Gübre Takip Sistemi projesi ile sağlıklı bir veri altyapısının oluşumu sağlanacak ve etkin gübre kullanım politikaları geliştirilebilecektir.

 • Akıllı Gübre Tavsiyesi, Tahminleme, Tarımsal Yapay Zekâ İle Akıllı Tarıma Geçişin Sağlanması

  Bitkisel Beslemede Stratejik Planlamaya Geçiş sayesinde Ülkemizde hangi tarla, ne kadar ve hangi gübre ile beslenmiş, bilinecek ve verimlilik geri beslemeleri sayesinde gerçekçi tahminleme yöntemleri ile akıllı tarıma geçiş sağlanacaktır.

 • Sektör Paydaşlarına Ücretsiz Stok ve Müşteri Takip Programı Altyapısı

  Ne kadar mal üretilmiş, stoğa ne kadar girmiş/çıkmış, en çok/en az kime, nereye satış yapılmış? İleriye yönelik satış projeksiyonları daha rahat oluşturulabilecektir.

 • Gübrelerin Terör Örgütlerince El Yapımı Patlayıcı (EYP) Yapımında Kullanımının Önlenmesi

  Operasyonlarda ele geçirilen EYP’lerden alınan numunelerden; o EYP’de kullanılan gübreyi elinde bulunduran çiftçi, nakleden nakliyeci, satışı yapan dağıtıcıya kadar bütün ilgili kişiler hakkında GTS’deki detay bilgilere ulaşılacaktır.

 • Taklit, Tağşiş ve Sahte Gübrenin Önlenmesi

  Ürünün hakiki içeriğe sahip olup olmadığı denetlenebileceği için taklit, tağşiş ve sahte üretim sona erecektir.