Yerli Ve Milli Sistem Gazetelerde

Yerli ve milli 'Gübre Takip Sistemi' verimliliği artıracak

Yerli mühendislik ve kaynakla Türkiye’de üretilen Gübre Takip Sistemi, dünyaya örnek olacak. Kayıt dışını önlemeyi, tarımsal verimliliği artırmayı hedefleyen sistem, gübrenin üretimden toprağa düşene kadar tüm aşamalarını kontrol altına alıyor.

Tarımda geniş ölçüde tüketimi olan nitratlı gübrelerin, terör örgütlerinin patlayıcı madde yapımında hammadde olarak kullanımının önüne geçilmesi amacıyla mevzuat altyapısı geçen yıl hazırlanan Gübre Takip Sistemi, nitratlı gübrelerle sınırlı olmak üzere 1 Ocak 2018'den itibaren yürürlüğe girdi. GTS 1 Temmuz 2018'den itibaren diğer gübrelerde de kullanılacak.

Piyasaya Arz Edilen Gübrelerin İzlenmesine Yönelik Tebliğ, 6 Nisan 2017'de Resmi Gazete'de yayınlandı. Piyasaya arz edilen gübrelere ve ambalajlara DNA barkodu eklenmesi esasına dayanan Gübre Takip Sistemi ile tamamen Türkiye'de yerli ve milli kaynaklarla üretilen nanoteknolojik bir yöntem kullanılarak gübrenin bir tanesinin bile nerede üretildiğini tespit edilmesine imkan sağlanıyor.

Uzmanlar, GTS'nin DNA yazılımları ve barkod sistemi tamamen yerli mühendisler tarafından geliştirilmesinin önemine işaret ederek, bunun Türkiye'nin bir çok kritik verisinin yabancıların eline geçmesini de önlediğini kaydediyorlar.

https://www.dunya.com/ekonomi/yerli-ve-milli-gubre-takip-sistemi-verimliligi-artiracak-haberi-412877

GÜBRE TAKİP SİSTEMİ NELER SAĞLAR ?

 • Gübre Politikalarının Belirlenmesi İçin Gerekli Verilerin Sağlanması

  Gübre Takip Sistemi projesi ile sağlıklı bir veri altyapısının oluşumu sağlanacak ve etkin gübre kullanım politikaları geliştirilebilecektir.

 • Akıllı Gübre Tavsiyesi, Tahminleme, Tarımsal Yapay Zekâ İle Akıllı Tarıma Geçişin Sağlanması

  Bitkisel Beslemede Stratejik Planlamaya Geçiş sayesinde Ülkemizde hangi tarla, ne kadar ve hangi gübre ile beslenmiş, bilinecek ve verimlilik geri beslemeleri sayesinde gerçekçi tahminleme yöntemleri ile akıllı tarıma geçiş sağlanacaktır.

 • Sektör Paydaşlarına Ücretsiz Stok ve Müşteri Takip Programı Altyapısı

  Ne kadar mal üretilmiş, stoğa ne kadar girmiş/çıkmış, en çok/en az kime, nereye satış yapılmış? İleriye yönelik satış projeksiyonları daha rahat oluşturulabilecektir.

 • Gübrelerin Terör Örgütlerince El Yapımı Patlayıcı (EYP) Yapımında Kullanımının Önlenmesi

  Operasyonlarda ele geçirilen EYP’lerden alınan numunelerden; o EYP’de kullanılan gübreyi elinde bulunduran çiftçi, nakleden nakliyeci, satışı yapan dağıtıcıya kadar bütün ilgili kişiler hakkında GTS’deki detay bilgilere ulaşılacaktır.

 • Taklit, Tağşiş ve Sahte Gübrenin Önlenmesi

  Ürünün hakiki içeriğe sahip olup olmadığı denetlenebileceği için taklit, tağşiş ve sahte üretim sona erecektir.